O muzice

CIMBÁLOVÁ MUZIKA OHNICA Z UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

Muzika se začala formovat na přelomu let 2005 a 2006, kdy z původně doprovodného uskupení muzikantů na absolventský koncert cimbalisty Jana Káčera vznikla muzika, která chtěla dále hrát a ne skončit pouze koncertem. Mimo to, dalším důležitým mezníkem byla nabídka Pavla Šupky (houslisty Kunovjanu), který byl požádán souborem Handrlák z Kunovic o založení doprovodné cimbálovky.Ve velmi krátké době se podařilo poskládat muziku, kde našli své místo členové jiných muzik (Gymnázia, Střední průmyslové školy, ZUŠ), ale i ti, kteří doposud neměli možnost zahrát si v cimbálové muzice a chtěli to zkusit. Brzy si muzika připravila repertoár a vydala se na svůj první zájezd s tanečním souborem. Kvůli své velké vytíženosti Pavel Šupka předal po roce vedení CM do rukou cimbalisty Jana Káčera. S FS Handrlák muzika spolupracovala do konce roku 2008, kdy se osamostatnila, a vrhla se na vlastní hudební dráhu. Útočiště pro svůj další rozvoj muzika našla v Klubu kultury v Uherském Hradišti, který je její velkou oporou.  CM zde nejen zkouší, ale i veřejně vystupuje.

Obsazení muziky se postupně měnilo, střídaly se posty, někteří odešli, jiní přišli, mnozí za těch pár let vyrostli. Třeba nynější primáš začínal jako hráč obligátních houslí. Dnes muziku tvoří studenti vysokých škol a čerstvě pracující.

Dalším úkolem po osamostatnění muziky bylo vyřešit její název. Po delší rozvaze při sklence dobrého vína s přáteli se muzika rozhodla pro název OHNICA. Znamená hořící trávu na poli v podzimním slunci, ale také temperament a ohnivost hudebního projevu muziky.


Muzika se snaží stále rozšiřovat svůj repertoár, zaměřuje se převážně na interpretaci písňového a tanečního repertoáru hradišťského Dolňácka, celého Slovácka a nebrání se i jiným regionům a hudebním žánrům. Vzorem pro ně jsou generace starších muzikantů a cimbálových muzik z okolí (jako jsou Hradišťan, CM Jaroslava Čecha a v neposlední řadě BROLN). Od roku 2013 muzika spolupracuje s folklorním souborem Cifra Lenky Kraváčkové, doprovázela Old Stars Hradišťan, tři skupinky dětského souboru Hradišťánek, a příležitostně doprovází FS Míkovjan.

Ohnica vystupuje jak na domácí scéně (Slavnosti vína UH, Ozvěny Horňácka, MFF Strážnice, Dolní Lomná, Kopaničářské slavnosti, Jízdy králů v Hluku, Kunovicích a Vlčnově, SFFS Dambořice), tak i v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Francie, Německo). Hraje na koncertech či jiných zábavách (besedy s CM, plesy, společenské akce).

Dnešní obsazení muziky ovlivnilo mnoho faktorů. Někteří z muziky odešli z nedostatku času, za studiem či za lepším do jiných cimbálových muzik či z jiných důvodů. CM Ohnica hraje v následujícím složení, které se ustálilo v roce 2010:

 • Jan Mudrák – primáš/housle
 • Vladislav Ilík – housle
 • Štěpán Mudrák – housle
 • Pavel Jurečka – housle
 • Jan Bičan – klarinet, flétny
 • Petr Vlachynský – viola
 • Martin Pěcha – viola
 • Aneta Pelcová – violoncello
 • Martin Lesa – kontrabas
 • Jan Vaňhara – kontrabas
 • Jan Káčer – cimbál/umělecký vedoucí

A jako stálý host s námi působí:

 • Hana Varmužová – flétny

V roce 2011 přichystala pořad věnovaný pátému výročí muziky spojený se křtem prvního CD (Chlapci Hradišťané...), kde muzika doprovodila i legendy moravské písně: Vlastu Grycovou ze Strání a Josefa Piláta z Uherského Hradiště. Posledních pět let doprovází dětské zpěváčky na soutěži „Zazpívej, slavíčku".


Muzika pořádá každé dva roky několik vánočních koncertů, které jsou u publika ve velké oblibě. V roce 2012 vystupovala v TV NOE, prezentovala se v rádiu Proglas a na dalších folklorních festivalech. V roce 2013 muzika vyhrála na Slavnostech vína v Uherském Hradišti cenu „Slovácký šohaj" za nejlepší muziku v hudebním pořadu, kde byla konkurence velmi vysoká (CM Jaroslava Čecha, HCM Martina Hrbáče, Mužský sbor z Kyjova a další), dále v tomto roce muzika natočila své druhé profilové CD s názvem Koření života. Repertoár na něj připravovala dva roky a před natáčením jej úspěšně prezentovala na celovečerním pořadu Sedmička s Ohnicou (záznam je na youtube). CD bylo slavnostně pokřtěno v létě 2014, kdy se muzice podařilo získat ocenění na festivale v Dambořicích za mimořádný hudební doprovod. V roce 2015 byla muzika oceněna 1. místem v soutěži Hvězda slováckého folkloru. Spolu s FS Cifra Lenky Kraváčkové realizovala divácky velmi úspěšný pořad Zbojnické cifrování, natočilo hudební podklad pro krátký film Obrázky ze Strážnice – Kača (spolupráce pokračuje i v roce 2016 pro film Vdovec)